Nazwa kursu: Stymulatory tkankowe w kosmetologii medycznej
Prowadzący: dr Wioleta Jankowiak
Opracowanie: dr Wioleta Jankowiak
Streszczenie: Co to są stymulatory tkankowe:
 
Atelo kolagen LINERASE jest innowacyjną terapią z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej, która regeneruje i odbudowuje skórę, a tym samym przywraca jej utraconą sprężystość, jędrność i naturalny blask.
Atelokolagen LINERASE dzięki swojej bioaktywności intensywnie i wysoce skutecznie stymuluje produkcję nowych fibroblastów i włókien kolagenowych, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, a tym samym młodszego wyglądu. Preparat przeznaczony jest do regeneracji i odbudowy skóry, przywrócenia jej gęstości, sprężystości i elastyczności, wygładzenia zmarszczek, redukcji wiotkości, rozstępów i blizn zanikowych, Dzięki terapii skóra staje się wyraźnie odmłodzona. Terapia jest dostępna w Polsce od czerwca 2015 roku (jego światowa premiera miała miejsce w marcu 2015 r).
Linerase to jedyny dostępny na rynku atelokolagen typu I w formie iniekcji, przeznaczony do okolic twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i całego ciała. Został wyróżniony przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych prestiżową nagrodą Perły Dermatologii Estetycznej.
Nowej generacji atelokolagen LINERASE to przełomowy zabieg w walce z oznakami starzenia. Jest nowoczesnym i bezpiecznym preparatem do podawania śródskórnego, zarejestrowanym jako wyrób medyczny. Co istotne, terapia nie wywołuje skutków ubocznych ani reakcji alergicznych (jest nieimmunogenny). Procedura zabiegu jest małoinwazyjna, dzięki czemu nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Przebieg zabiegu
 
LINERASE po przygotowaniu roztworu z proszku posiada formę płynną. Podawany jest śródskórnie w formie mezoterapii. Jest aplikowany za pomocą cienkiej i bardzo krótkiej igły (4 mm). Lekarz podaje niewielkie depozyty produktu w odstępach 1-3 cm na całym obszarze skóry poddanej terapii. Po zabiegu w miejscu podania preparatu wykonywany jest delikatny masaż. Zabieg LINERASE jest małoinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Przed zabiegiem u osób wrażliwych można zastosować miejscowe znieczulenie odpowiednim kremem. Nie jest to jednak konieczne ponieważ lekarz najczęściej dodaje do preparatu lidokainę (substancję znieczulającą).< br/> Czas trwania zabiegu to 40 – 60 minut.
Po zabiegu może pojawić się w miejscu podania preparatu zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie bądź tkliwość. Reakcje te zazwyczaj ustępują po kilku godzinach, mogą jednak utrzymać się maksymalnie 3-7 dni, po czym samoistnie ustępują.
 
Ilość i częstotliwość zabiegów
Całkowita terapia składa się z 2 do 4 zabiegów w zależności od zaleceń lekarza oraz stanu skóry pacjentki, a pierwsze efekty są widoczne już po 7-14 dniach. Przy skórach dojrzałych zalecane są 4 zabiegi w odstępie 2 tygodniowym dla uzyskanie pełnego efektu terapii.
 
Efekty zabiegu
Pierwsze efekty widoczne jako: napięcie skóry, rozświetlenie i złagodzenie podrażnień mogą pojawić się już po 7 dniach i narastają przez cały czas trwania terapii. Pełny efekt leczenia (napięcie, zagęszczenie, pogrubienie wiotkiej skóry, wypełnienie drobnych zmarszczek i ubytków skóry) uzyskujemy w czasie 4 tygodni od zakończenia terapii (3-4 zabiegi). Utrzymują się one przez ok. 12-18 miesięcy. Po tym czasie dla przedłużenia efektów zalecana jest terapia podtrzymująca obejmująca 1 zabieg na kwartał.
 
Dla kogo terapia
LINERASE polecany jest osobom, które zaobserwowały u siebie oznaki starzenia się skóry, spadek elastyczności i blasku, wiotkość, zmarszczki lub też profilaktycznie po 25 r. ż. w celu zahamowania procesów starzenia poprzez utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu.
Bardzo dobre rezultaty osiąga się w leczeniu uszkodzeń skóry typu: rozstępy, blizny potrądzikowe i zanikowe, regeneracja i odbudowa podrażnionej i uszkodzonej skóry.
Na jakie części ciała:
Terapia LINERASE zalecana jest na delikatne obszary skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni a także na ciało zwłaszcza w miejscach dotkniętych rozstępami czy w lokalizacjach blizn zanikowych lub potrądzikowych.
 
PROFHILO Molekuła Młodości
Co to jest Profhilo?

PROFHILO to światowa rewolucyjna formuła – hybrydowy kompleks na bazie kwasu hialuronowego, zwalczający zwiotczenie skóry w strefie policzków i linii żuchwy. Profhilo zwany również molekułą młodości gwarantuje wielopłaszczyznowe odmłodzenie skóry, neutralizuje zwiotczenie skóry, opadanie tkanek, przywraca utracone z wiekiem parametry skóry.
 
Jak działa Profhilo?
  • Wpływa na bioremodeling, inaczej przebudowę skóry
  • Przywraca utracony owal twarzy
  • Neutralizuje opadające policzki tzw. „chomiczki”
  • Wysmukla rysy twarzy
  • Wygładza zmarszczki
  • Napina skórę, przywraca elastyczność i sprężystość
  • Poprawia nawilżenie skóry
Na czym polega innowacyjność Profhilo?
 
Profhilo składa się ze stabilizowanych kompleksów hybrydowych w formie 2 rodzajów kwasu hialuronowego połączonych termicznie, bez dodatków chemicznych (pozbawiony BBDE używanych w innych wypełniaczach). Dzięki temu ma przedłużone działanie i jest w pełni bezpieczny. Pacjent nie jest narażony na uczulenia, podrażnienia skóry, nie ma obaw o ewentualne odkładanie się w organizmie substancji chemicznych i emulgujących. Ponadto proces stabilizacji termicznej umożliwił po raz pierwszy połączenie w jedną molekułę cząstek L-HA(lekkich) i H-HA(ciężkich) łańcuchów kwasu hialuronowego, uzyskując nową hybrydową formułę o najwyższym na świecie stężeniu kwasu hialuronowego aż 64 mg w jednej dawce, którego zaletą są bezpieczeństwo oraz odporność na degradację i migrację.
 
Jak działa Molekuła Młodości?
Z miejsca wstrzyknięcia molekuła młodości uwalnia się powoli i długotrwale i działa jak miliony sprężynek, które uruchamiają produkcję elastyny i kolagenu typu I, II, IV, VII. W efekcie odmładza, wzmacnia i zagęszcza skórę, przywraca jej utraconą elastyczność i sprężystość, wygładza zmarszczki, wysmukla rysy twarzy, nadaje efekt liftingu i biorewolumetrii. Przywraca utracony kontur twarzy. Cząsteczki Profhilo mają właściwości przeciwzapalne, biorewitalizujące, regeneracyjne, biostymulujące, przywracające utracone rusztowanie skórne. Dzięki tej innowacji następuje szybka przebudowa wiotkiej skóry z natychmiastowym efektem sprężystości, poprawie ulega utracony kontur i jędrność twarzy.
 
Jaka jest technika iniekcji?
Preparat podawany jest z wykorzystaniem techniki iniekcji BAP (Beauty Aesthetic Points) to seria pięciu (na jedną stronę twarzy) specjalnie opracowanych punktów, które zostały wybrane przez badaczy IBSA w odpowiedniej odległości od struktur żylnych i dużych gałęzi nerwowych w celu zminimalizowania ryzyka powstawania krwiaków, siniaków, ucisku lub bólu podczas iniekcji. Technika BAP zarezerwowana do iniekcji preparatu Profhilo zapewnia doskonałą dyfuzję preparatu i nadaje odpowiedni efekt rusztowania i wysmuklenia twarzy. Punkty iniekcji zostały wybrane w bezpiecznych obszarach wspierających doskonałą dyfuzję produktu.
 
Jakie są zalety zabiegu?
Profhilo to wysoce jednorodny produkt, łatwy do wstrzyknięcia, gwarantujący zawsze naturalne rezultaty zabiegu bez nadkorekcji i ryzyka rozpuszczania hialuronidazą. Profhilo nie poszerza twarzy i nie robi efektu tzw. „nalania”. Dzięki budowie molekularnej po Profhilo nie powstają siniaki czy zgrubienia podskórne. Szybkie efekty – rezultaty widać już po 1 zabiegu a pełna kuracja to 2 sesje w odstępie 1 miesiąca.
 
Jak wygląda Protokół zabiegowy Pofhilo?
W celu kompleksowego odmłodzenia skóry najczęściej wystarczają 2 zabiegi, w odstępie 1 miesiąca. W niektórych przypadkach przy bardzo złym stanie skóry zalecane jest wykonanie dodatkowo jednego zabiegu po dwóch miesiącach od ostatniego zabiegu. Ważne! Należy zachować odstęp co najmniej 2 tygodni od innych zabiegów medycyny estetycznej (wypełniacze, toksyna botulinowa, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, IPL i inne), lasery ok. 3-4 tygodnie, jak również zabiegów stomatologicznych i rutynowych procedurach medycznych (np. szczepienia ochronne).
 
SUNEKOS 200 i1200 to innowacyjne, biorewitalizujące roztwory do iniekcji, zawierające kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej i specyficzną mieszankę aminokwasów, które sprzyjają lokalnej produkcji nowego kolagenu poprzez migrację chemotaksji fibroblastów do obszarów poddanych iniekcji.
Sunekos 200 i Sunekos 1200 – nowy system regeneracji macierzy pozakomórkowej stosowany w procesie biogenezy skóry.
Proces fotostarzenia charakteryzuje się przede wszystkim istotnymi zmianami w macierzy pozakomórkowej skóry.
Klasyczna biorewitalizacja opiera się głównie o właściwości kwasu hialuronowego, chociaż sama w sobie stymuluje on fibroblasty w celu fizjologicznego pobudzenia nowych elementów macierzy pozakomórkowej, przydatne jest miejscowe uzupełnienie odpowiednią ilością aminokwasów. W ten sposób stymulujemy ekspresję m RNA do produkcji białek strukturalnych.
 
Jak działa produkt?
Sunekos to unikalne, opatentowane połączenie kwasu hialuronowego oraz aminokwasów (PCT/IB2015), które stymuluje regenerację macierzy pozakomórkowej, nazywanej również ECM. W związku z procesem starzenia się skóry obserwujemy zmniejszenie liczby i aktywności fibroblastów, a w ezultacie redukcję głównych elementów strukturalnych macierzy pozakomórkowej (ECM). Produkt stymuluje zatem fibroblasty do worzenia nowych włókien białkowych skóry, takich jak kolagen i przede wszystkim elastyna. Proces ten nazywamy biogenezą skóry, która możliwa jest jedynie dzięki ściśle wyselekcjonowanym pod względem jakościowym i ilościowym aminokwasom, w połączeniu z kwasem hialuronowym. To właśnie gwarantuje Sunekos. Wspomniane aminokwasy to przede wszystkim glicyna, prolina, hydroksyprolina oraz hydroksylizyna. Walina i lizyna umożliwiają natomiast wytwarzanie elastyny. Produkt posiada udowodnione badaniami klinicznymi działanie w zakresie zwiększenia jej produkcji, co wyróżnia go na rynku.
 
Do jakiej części ciała? Na jaki problem?
Sunekos wyróżnia się wielokierunkowym działaniem. Terapia zapewnia nam: nawilżenie głębokich i powierzchownych warstw skóry, bardzo naturalne działanie wolumetryczne oraz wygładzenie zmarszczek na twarzy.
Iniekcji można poddać również szyję, dekolt, dłonie, ramiona, wewnętrzną stronę ud i obszar pod kolanami. Ze względu na jego niesamowitą czystość i delikatność możemy go zastosować na każdą okolicę skóry, nawet na powieki, które są wyjątkowo problematyczną w leczeniu okolicą, w celu likwidowania cieni pod oczami.
 
Dla kogo, dla jakiego wieku?
Sunekos wykazuje wysoką skuteczność bez względu na wiek pacjenta, jednak bezwzględnie należy pamiętać, że zawsze efektywniej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego u pacjentów do 40 roku życia uzyskamy w krótszym czasie lepsze rezultaty, podczas gdy starsi będą wymagali większej ilości zabiegów. O tym jednak decyduje lekarz podczas indywidualnej konsultacji.< br /> Istnieją 2 linie produktu: Sunekos 200 (dla nieco młodszych pacjentów, z mniej widocznymi zmarszczkami) 1200 (dla pacjentów z bardziej widocznymi oznakami starzenia). W niektórych przypadkach stosuje się także procedury łączone.
 
Przeciwwskazania
Ciąża, karmienie piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik).
 
Kiedy widać efekt?
Bardzo subtelny i naturalny efekt wolumetryczny widoczny jest natychmiast po zabiegu. Na efekty rozświetlenia skóry, wygładzenia zmarszczek i ujędrnienia należy poczekać – pierwsze widoczne są po ok 10 dniach, a ostateczne utrzymują się ponad 6 miesięcy.
 
Czy musi być w serii? Jeśli tak, to ile zabiegów w serii?
W przypadku bardzo głębokich zmarszczek i utraty objętości (np. policzków) na początku, w celu zapewnienia „rusztowania”, podaje się Sunekos 1200, a następnie w odstępie 1-2 dni od zabiegu rozpoczyna standardową procedurę Sunekos 200, która obejmuje 3-4 zabiegi w odstępach co 7-10 dni. Terapia Sunekos obejmuje kilka zabiegów. Ich ilość i częstotliwość dobiera indywidualnie lekarz, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
 
Jak długo trwa rekonwalescencja i jak przebiega?
Zabieg nie pozostawia żadnych trwałych śladów na skórze. Sporadycznie w miejscu wkłucia może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie czy swędzenie, które powinny ustąpić po 1-3 dniach
Wykorzystane metody: Ćwiczenie - pokaz, opis, objaśnienie, ćwiczenia praktyczne, wykład, konwersatorium, dyskusja
Adresaci: Grupą docelową są zawody medyczne
Cel i zakres merytoryczny: Zakres merytoryczny:
  1. oddziaływanie stymulatorów tkankowych na skórę
  2. Technika iniekcji - różne metody w zależności od rodzaju stymulatora tkankowego
  3. Przygotowanie stanowiska pracy - Higiena stanowiska pracy. Ergonomia stanowiska pracy.
  4. Wskazania oraz przeciwwskazania
  5. Powikłania pozabiegowe
  6. Postępowanie pozabiegowe

Cel:
  1. Zapoznanie z dogłębnym oddziaływaniem stymulatorów tkankowych na skórę,
  2. Zabiegi łączone
  3. Stymulatory tkankowe, a wolumetria
  4. Wskazania oraz przeciwwskazania
Program kursu:
  1. Co to jest stymulator tkankowy
  2. Oddziaływanie stymulatorów tkankowych na skórę
  3. Lecznicze oraz pielęgnacyjne właściwości stymulatorów tkankowych
  4. Organizacja oraz higiena pracy przy wykonaniu zabiegu
  5. Technika wykonania zabiegu polegająca na wykorzystaniu różnych metod zabiegowych
Dodatkowe informacje: Uczestnik otrzymuje certyfikat po ukończeniu kursu
Czas trwania: 10 jednostek lekcyjnych
Proponowany termin: Termin ustalany z grupą
Minimalna liczba uczestników: 2 osoby
Maksymalna liczba uczestników: 4 osoby
Odpłatność od osoby
za udział w kursie:
1 800 zł
Miejsce prowadzenia zajęć: Pracownia kosmetologii
Pomoce dydaktyczne: Projektor multimedialny, rzutnik, laptop, fotel zabiegowy, środki do dezynfekcji, włóknina zabiegowa, ampułki, igły, strzykawki
Materiały szkoleniowe: Konspekt instruktażowy
Forma zaliczenia kursu: Sprawdzian umiejętności praktycznych