Blizny

Zmiany skórne powstające na skutek uszkodzenia skóry właściwej i pojawienia się w tym miejscu tkanki łącznej włóknistej, to blizny. Przez to, że tkanka ta spaja przerwaną ciągłość, zmiana odróżnia się od reszty skóry i przyjmuje nieregularny, chropowaty kształt.

Można wskazać na różne rodzaje blizn. Jednym z nich są bliznowce, które powstają przez nadmiar włókna tkanki łącznej gromadzącego się na obszarze rany. Przez to po ranie zostaje rozlany ślad, o wiele większy, niż samo miejsce przerwania ciągłości tkanki. Innym rodzajem blizn są blizny przerostowe, których geneza jest zbliżona do bliznowców, ale odróżniają je od nich charakterystyczne wybrzuszenia.
Dodatkowo, nie rozlewają się one poza obszar blizny. Oprócz powyższych, można zaobserwować także blizny zagłębione, które powstają na skutek niedostatecznej liczny włókien tkanki łącznej powstających w miejscu ubytku. Przez to blizna zapada się w głąb skóry.

Chociaż po powstaniu rany i początku jej zasklepiania zaleca się stosowanie maści zapobiegających powstawanie blizn, nie zawsze są one skuteczne. W gabinecie można znaleźć inne rozwiązania, na przykład pod postacią RF mikroigłowego czy stymulatorów tkankowych (w przypadku głębiej osadzonych blizn).