Rozstępy

Powstawanie rozstępów związane jest ze zmianą masy ciała. Rozciąganie skóry (na przykład pod wpływem wzrostu wagi) powoduje powstawanie blizn – początkowo czerwonej, a następnie białej barwy. Najczęściej można zauważyć je w obszarach brzucha, pośladków, pleców, ud czy piersi.

Przez fakt, że skóra nie jest w stanie regenerować się tak szybko, jak następuje zmiana masa ciała, naskórek zostaje uszkodzony i nadbudowany przez tkankę łączną. Wtedy obserwuje się czerwone lub fioletowe pręgi, które po upływie czasu bledną.

Pojawianie się takich zmian jest zatem związane z utratą elastyczności skóry, dlatego w celu zapobiegania defektowi zaleca się stosowanie kremów na rozstępy. Szczególnie ważne jest używanie ich wtedy, kiedy wiadomo o ryzyku powstania zmian – dotyczy to zatem kobiet w ciąży czy nastolatków, którzy szybko rosną.
Kiedy jednak rozstępy ulegną już zbliznowaceniu, można zastosować takie zabiegi, jak: karboksyterapia, terapię z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej, laser frakcyjny CO2, dermapen, estgen, RF mikroigłowy czy stymulatory tkankowe.