Trądzik

Zmiany trądzikowe nie zawsze objawiają się w ten sam sposób, jednak zawsze sprawiają pacjentowi dyskomfort i obniżają samopoczucie. Chociaż dużą rolę w niwelowaniu tych zmian odgrywa właściwa pielęgnacja podyktowana zaleceniami dermatologicznymi, to w leczeniu trądziku można wykorzystać też sposoby z zakresu medycyny estetycznej. Żeby odpowiednio dobrać zabieg, należy wiedzieć, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia.

Najczęściej występującą formą trądziku jest trądzik pospolity (zwyczajny), który z reguły pojawia się u osób w fazie dojrzewania. Przyczyną jego wystąpienia są dysfunkcje na tle hormonalnym. Obraz kliniczny tego typu zmian to m.in. zaskórniki, guzki, cysty, grudki czy krosty. Często (lecz nie zawsze) objawy trądziku mijają wraz z wiekiem, jednak na skutek mechanicznej likwidacji zmian skórnych pojawiają się blizny i przebarwienia, które trudno usunąć zwykłą pielęgnacją. Stąd wiele osób od razu decyduje się na łagodzenie przebiegu trądziku za pomocą metod specjalistycznych.


Innym rodzajem trądziku jest trądzik ropowiczy, którego cechą charakterystyczną jest torbielowata zmiana ropna rozprzestrzeniająca się na dużym obszarze skóry. Najczęściej występuje ona w okolicach pleców, twarzy i klatki piersiowej. Przez to, że mamy tu do czynienia ze stanem zapalnym, dla pacjenta przechodzenie trądziku ropowiczego jest bolesne i skutkuje powstaniem nawet głębokich blizn czy przebarwień. Specyficzną formą trądziku jest trądzik różowaty, który związany jest z dysfunkcją układu krwionośnego twarzy, przez co jest ona zaczerwieniona i pokryta różnymi zmianami skórnymi, na przykład wypryskami. Najczęściej obserwuje się go u kobiet dojrzałych.


Zmiany skórne w trądziku powstają najczęściej na skutek zbyt dużej ilości wydzieliny pochodzącej z gruczołów łojowych. Przez jej nadprodukcję, sebum nie może wydostać się na powierzchnię i powstają zaskórniki. Zgromadzona substancja stanowi pożywkę dla bakterii, dlatego w tych obszarach szybko powstają zmiany zapalne. Najczęściej powstają one w tzw. strefie T, czyli czole, nosie i brodzie, gdyż tam produkcja sebum jest największa. Jak wyżej wspomniano, do tego stanu skóry może doprowadzić zaburzenie układu hormonalnego, ale dodatkowo również nieodpowiednia dieta, stres, szkodliwe czynniki środowiskowe czy niewłaściwa pielęgnacja skóry.


Aby uporać się z trądzikiem, należy w pierwszej kolejności skonsultować swój stan skóry ze specjalistą, który określi rodzaj zmian i udzieli zaleceń dotyczących pielęgnacji. Następnie, na podstawie wcześniejszej diagnozy, dobierany jest odpowiedni zabieg. Najczęściej są to terapie monokwasami, peelingi biostymulujące czy mezoterapia igłowa.