Nazwa kursu: RF frakcyjny - radiofrekwencja mikroigłowa
Prowadzący: Kosmetolog Katarzyna Marcinkowska
Opracowanie: dr Wioleta Jankowiak
Streszczenie: Czym jest zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?
RF FRAKCYJNY to technologia medycyny i kosmetologii estetycznej, która jest połączeniem metody NAKŁUWANIA SKÓRY MIKROIGŁAMI (frakcjonowanie) w połączeniu z ogrzewaniem tkanek za pomocą prądu o częstotliwości FALI RADIOWEJ. Połączenie tych dwóch metod pozwala na kontrolowane i równomierne podgrzewanie wszystkich warstw skóry, poprzez podgrzanie igły na całej długości falą radiową lub działanie na konkretną warstwę skóry poprzez podgrzanie samego końca igły. Zarówno głębokość nakłuwania (od 0,5mm do 3,5mm), jak i czas oraz intensywność ogrzewania możemy dowolnie regulować, w zależności od okolicy ciała oraz rodzaju zmiany poddawanych leczeniu. Nakłucie jak i podgrzanie powoduje częściowe oraz celowe i kontrolowane uszkodzenie struktury skóry, a to z kolei wywołuje silną stymulację do regeneracji. Wysoka temperatura od 40 do 60 nawet stopni, aktywuje różne szlaki reakcji prozapalnych, które prowadzą do PRZEBUDOWY WŁÓKIEN KOLAGENOWYCH I ELASTYNOWYCH. W miejscu zniszczonej powstaje nowa tkanka, która jest młoda i posiada prawidłową budowę. Kluczowe w tym zabiegu jest to, aby z odpowiednią temperaturą dotrzeć na odpowiednią głębokość skóry, ponieważ zbyt niska temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka powoduje zwęglenie tkanek. Tych właśnie umiejętności zdobywamy na szkoleniu, aby wykonać zabieg prawidłowo, bezpiecznie, bez powikłań i z zadowalającymi efektami. RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA ma wiele zastosowań:
 
Pierwszym zastosowaniem RF mikroigłowej jest to, że ODMŁADZAMY SKÓRĘ, poprzez intensywną regenerację. Wygładzamy zmarszczki nie tylko płytkie, ale również głębokie i minimalizujemy zmarszczki mimiczne. Odmładzamy skórę zniszczoną promieniowaniem słonecznym, likwidujemy przebarwienia, co pozwala na przywrócenie naturalnego i zdrowego kolorytu skóry. Przy większych parametrach doprowadzamy do PRZEBUDOWY SKÓRY i uzyskujemy efekt napięcia, czyli liftingu, przy tym wzmacniamy odporność tkanki łącznej i poprawiamy owal twarzy, likwidujemy chomiki, zmniejszamy bruzdę nosowo-wargową. Przy odpowiednich parametrach napinamy podbródek. Zabiegi z udziałem RF igłowej wykonujemy nie tylko w obrębie twarzy, szyi i dekoltu, ale wszędzie tam, gdzie są problemy z wiotkością skóry. Tak więc zabiegi idealne dla Pąń z wiotkością brzucha po ciąży. Rekomendowany do osób, które utraciły w szybkim tempie wagę występuje u nich wiotkość skóry w okolicach ramion, kolan, brzucha.
Efekty Rf mikroigłowej można podzielić na te od razu widoczne i te, które uaktywniają się z czasem. Bezpośrednio po zabiegu następuje obkurczenie włókien kolagenowych, przez co skóra staje się bardziej napięta. Jednak to co najważniejsze, dzieje się przez kilka kolejnych tygodni (do 3 miesięcy) po zabiegu. Następuje wówczas stymulacja powstawania nowego kolagenu, skręcania się i zagęszczania jego włókien kolagenowych oraz budowania między nimi nowych wiązań. Dowodem tego skóra po zabiegu jest bardziej jędrna i sprężysta. Dlatego dzięki ODBUDOWIE KOLAGENU wypełniają się nie tylko drobne zmarszczki twarzy, szyi i dekoltu. Ten zabieg daje doskonałe efekty przy usuwaniu zmarszczek w okolicach oczu i ma wpływ na procesy naprawcze związane z obrzękami pod okiem i cieniami. W połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej możemy doprowadzić okolicę oka do perfekcji. Tych metod uczymy się na szkoleniach z terapii łączonych.
 
Efekty Rf igłowej jest w pełni widoczny ok. trzech miesięcy po zabiegu.
 
Drugim zastosowaniem RF jest USUWANIE BLIZN ZANIKOWYCH,strong> czyli potrądzikowych.
 
Trzecim zastosowaniem jest USUWANIE ROZSTĘPÓW.
Znakomite rezultaty przy likwidacji blizn i rozstępów uzyskujemy przy wprowadzeniu terapii łączonych, czyli kiedy łączymy radiofrekwencję mikroigłową z zabiegami fibryny bogatopłytkowej.
 
TAK WIĘC NAJWAŻNIEJSZA JEST SYNERGIA, KTÓRA JEST KLUCZEM DO SUKCESU WIELU TERAPII, BO POŁĄCZENIE ZABIEGÓW DAJE WIELOKROTNIE LEPSZY EFEKT NIŻ WYKONYWANIE ICH OSOBNO LUB WYKONYWANIE DANEGO ZABIEGU KIKAKROTNIE W TYM SAMYM OBSZARZE ZABIEGOWYM.
 
Streszczenie zagadnień

 
Wykład merytoryczny
 • Przypomnienie budowy skóry
 • Starzenie się skóry
 • Czym jest rf frakcyjny?
 • Mechanizm działania i efekty zabiegów
 • Zastosowanie rf frakcyjnego
 • Głębokość penetracji skóry i zależność ustawiania parametrów
 • Przeciwwskazania
 • Możliwe efekty niepożądane
 • Omówienie karty zabiegowej
 • Zalecenia przed i po zabiegu
 • Możliwe efekty niepożądane
Przepisy BHP protokół zabiegowy
 • Omówienie sprzętu, jego budowa, uruchomienie, przepisy bezpieczeństwa
 • Parametry i ich znaczenie
 • Ustawienia początkowe
 • Parametry zalecane
Procedury zabiegowe
 • Przygotowanie stanowiska pracy
 • Procedura wykonania zabiegu krok po kroku
Ćwiczenia
 • Uczymy się obsługi urządzenia
 • Uczymy się dobierać parametry względem skóry modela i problemu
 • Pokaz wykonywania zabiegu przez szkoleniowca
 • Samodzielne wykonywanie zabiegów pod nadzorem szkoleniowca
Grupa docelowa kosmetolodzy,
Dodatkowe informacje Uczestnik otrzymuje certyfikat po ukończeniu szkolenia
Czas trwania 10 jednostek lekcyjnych
Proponowany termin Termin ustalany z grupą
Minimalna liczba uczestników 1 osoba
Maksymalna liczba uczestników 4 osoby
Odpłatność od osoby
za udział w kursie
1 300 zł
Miejsce prowadzenia zajęć Pracownia kosmetologii
Pomoce dydaktyczne Sprzęt medyczny - radiofrekwencja mikroigłowa SKIN FRAX, kartridże, projektor multimedialny, rzutnik, laptop, fotel zabiegowy, środki do dezynfekcji, jednorazowe środki ochrony, znieczulenie do zabiegu.
Materiały szkoleniowe Konspekt instruktażowy
Forma zaliczenia kursu Sprawdzian umiejętności praktycznych