Nadpotliwość

Chociaż pocenie się to naturalny proces związany z reakcją na wysoką temperaturę, aktywność fizyczną czy stres, to dla niektórych osób jest bardzo uciążliwe i utrudnia ich swobodę codziennego funkcjonowania. Nadpotliwość pojawia się nie tylko w wyżej wymienionych sytuacjach, ale również podczas wykonywania codziennych czynności, bez wkładania nadmiernego wysiłku. Oprócz tego, że stanowi ono dyskomfort dla jednostki, to może stanowić przyczynę infekcji bakteryjnych i grzybiczych, które szybko rozwijają się na wilgotnej skórze.


Chociaż istnieją antyperspiranty mające blokować wydzielanie potu, to często ich skład (np. obecność chlorku glinu) powoduje reakcje alergiczne czy zgrubienie naskórka.


Nadpotliwość występująca w okresie dojrzewania jest normalna i z reguły przechodzi samoistnie. Niekiedy jednak nadmierne wydzielanie potu związane jest z przebiegiem choroby, co wymaga konsultacji lekarskiej – wtedy obserwuje się także objawy towarzyszące, takie jak stany podgorączkowe, zawroty głowy, mdłości, duszność czy ból w klatce piersiowej.


Znacznie częściej pacjenci zmagają się jednak z nadpotliwością pierwotną, która nie jest związana z chorobą i trudno ustalić jej konkretną przyczynę. Wówczas nadpotliwości podlegają konkretne obszary ciała, np. dłonie, stopy, pachy. W tej sytuacji pomocne mogą być RF mikroigłowy oraz zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, która blokuje zakończenia nerwowe wydzielające pot.